Ryan Lasch Pelicansiin
Lahden Pelicans on tehnyt yhden (1) vuoden sopimuksen yhdysvaltalaisen hyökkääjän Ryan Laschin kanssa. Viime kaudella 24-vuotias laituri pelasi Ruotsin Södertäljessä tehden 55 pelissä tehot 12+18. Lasch oli viime kaudella joukkueensa toiseksi tehokkain pelaaja runkosarjassa ja tehokkain karsintasarjassa.
Päävalmentaja Kai Suikkanen on tyytyväinen uuteen hankintaansa:
- Saimme mitä halusimme. Lasch on vikkelä ja taitava. Hänellä on erinomainen pelikäsitys ja uskon hänestä olevan meille paljon iloa.
Marko Pöyhöselle jatkosopimus
Lahden Pelicans on jatkanut hyökkääjä Marko Pöyhösen sopimusta yhdellä(1) vuodella. Hyvin kahteen suuntaan pelaava 23-vuotias hyökkääjä on pelannut Pelicansissa vuodesta 2006 lähtien 160 liigaottelua.
- Pöyhönen on luotettava pelaaja, joka tekee lujasti töitä joukkueen eteen illasta toiseen, kertoo Suikkanen.
Pekka Jormakalle tryout-sopimus
Juniorivuotensa Jyväskylässä pelannut 20-vuotias laitahyökkääjä Pekka Jormakka liittyy Pelicansiin kahden (2) vuoden sopimuksella. Sopimuksessa on tryout -pykälä, josta päätetään elokuun loppuun mennessä. Viime kaudella Jormakka pelasi pääasiassa Mestistä D-Teamin riveissä. Liigapelejä Jypissä kertyi seitsemän kappaletta tehoilla 1+3.