
Pelicans pelaa perjantaina viikon ensimmäisen ottelunsa, mutta Isku Areenalla on riittänyt vipinää välipäivinäkin. Seura tiedotti torstaina odotetun uutisen, kun Kai Suikkaselle valmennustiimeineen sorvattiin kevääseen 2013 ulottuva jatkosopimus.
Osaavien ammattimiesten allekirjoitukset sopimuspapereissa olivat hieno asia, mutta jatkopestiä ei juhlittu kahvikupposta kauempaa. Tyytyväinen päävalmentaja suuntasi ajatuksensa välittömästi viikonlopun käynnistävään kotiotteluun.
- Kyllähän se on erittäin mielenkiintoinen joukkue tuo Jokerit. Ja nyt kohdataan jo kolmannen kerran, Suikkanen sanoi.
- Se täällä pelattu ensimmäinen peli oli ikimuistoinen. Pystyttiin nousemaan 0-3 -tappioasemasta voittoon, joten uskon että ihmiset odottavat mielenkiintoista matsia. Ja niin odotamme me pelaajat ja valmentajatkin, ei siitä pääse mihinkään.
Yksi perjantai-illan mielenkiintoisimmista sivujuonista tulee olemaan Kari Sihvosen ja Jarkko Ruudun kohtaaminen. Leveäharteiset vesselit kävivät kahdessa edellisessä kohtaamisessa varsin lämpöisinä, ja samanlainen höykytys jatkunee nytkin.
- Taistelupareja riittää. Mitä enemmän joukkueet kohtaavat, sitä enemmän niitä tulee, Suikkanen naurahti.
- Heillä molemmilla on oma roolinsa, jonka tekevät hyvillä mielin. Se on osa tätä jääkiekkoa, ja sanoisinko että showbisnestäkin.
Mikä on oma mielipiteesi ilmiöstä nimeltä Jarkko Ruutu?
- En ole vielä muodostanut tarkkaa mielipidettä edes omista pelaajista. Siinä riittää tarpeeksi tekemistä, joten en voi keskittyä ruutuihin, tönkkösiin ja mönkkösiin.
- Oma joukkue käydään ensin läpi ja vasta sitten mietitään, mitä naapuri puuhailee.
Pelicans – Jokerit perjantaina Isku Areenassa klo 18.30
