KHL:ää pelaava Sibir saapuu Lahteen haastamaan Pelicansin harjoitusottelussa keskiviikkona. Mielenkiintoinen ottelu on varmasti tiedossa. Pelicansilla on seitsemän harjoitusotteluvoiton putki alla, kun taas Sibir on pelannut vasta neljä ottelua, joista voittanut kolme ja pelannut yhden tasan.
Sibiristä löytyy myös suomalaispelaajia, Jori Lehterä ja Jonas Enlund. Lehterä pelasi viime kautena Suikkasen valmennuksessa Yaroslavlissa, saa nähdä onko Suikkasen opit jääneet miehen mieleen.
Suomalaisia joukkueessa on vain kaksi, mutta Suomessa pelanneita riittää. Joukkueen apuvalmentaja Dmitri Juskevits pelasi Kärpissä vielä muutama vuosi sitten. Myös maalivahti Bernd Brückler on pelannut Bluesissa ja viettää vapaa-aikansa Suomessa vaimonsa kanssa.
Lehterän ja Enlundin mukana Sibirin ykköskentässä pelaa lupaava nuori Vladimir Tarasenko, joka on päävalmentaja Andrein poika. Vladimir voitti viime vuonna Venäjän joukkueessa nuorten MM-kultaa ja hänet valittiin yhdeksi joukkueen parhaista pelaajista. Lehterän, Enlundin ja Tarasenkon muodostama ykköskenttä onkin syytä pitää mielessä, sillä he ovat paukuttaneet puolet joukkueen maaleista tähän asti.
Sibiriä pidetään nopeana ja kiekkoa liikuttavana joukkueena, jossa on paljon nuoria, taitavia pelaajia. Mutta myös kokeneita konkareita on mukana, kuten ruotsalaispakki David Petrasek.
Pelicans – Sibir Isku Areenalla keskiviikkona klo 18.30. Tervetuloa!
