Ei lasin kautta pihalle

Maalihanansa avannut Joonas Järvinen uskoo Jokereiden kaatuvan kiekkokontrollin kautta.

Pelicans kohtaa torstaina Jokerit Helsingissä. Hartwall-areena on ollut paha paikka pelata joukkueelle kuin joukkueelle, sillä Jokerit on voittanut kotiluolassaan 10 matsia 17:stä.

- Ei ole ollut helppoa heitä vastaan. Jokerit on ollut vaikea vastus tällä kaudella, Joonas Järvinen sanoo.

Jokerit on voittanut keskinäisistä kohtaamisesta kaksi kolmesta. Pelicansin edellinen narriselätys juontaa juurensa syyskuun loppuun, mutta silloinkin pisteet irtosivat vasta rankkareiden jälkeen.

Vaikka sarjakakkosten kausi on ollut huikea, visiitit Helsinkiin ovat olleet ihmeellisen ponnettomia. Jostain syystä Pelicans ei ole pystynyt pelaamaan pääkaupungissa nopeaa ja energistä peruspeliään, mutta torstaina olisi tarkoitus ottaa ohjat taas omiin käsiin.

- Ei lyödä vaan lasin kautta pihalle, vaan enemmän lähdetään kiekollisesta pelistä liikkeelle. Mitä enemmän hallitaan kiekkoa, sitä paremmat eväät meillä on hallita peliä, Järvinen sanoo.

- Mutta kova joukkue on vastassa. Kova peli tulee.

Järvinen voi lähteä Helsinkiin hyvillä mielin. Kauden avausmaali syntyi tiistaina SaiPaa vastaan, ja komealla tavalla syntyikin: puolustaja odotti, että Jere Myllyniemen vartoimalle maalille syntyisi tarpeeksi maskia, ja lähetti sitten tarkan rannarin aivan yläkulmaan. Scores!

- No ei se nyt ihan ylämummoon mennyt, mutta hyvä näin. Kyllä tässä jo vähän alkoi lyödä päätä seinään, Järvinen naureskelee.

- Onhan kauden eka maali aina kiva, mutta ei se paljon lämmitä. Torstaina on uusi peli.

Jokerit – Pelicans torstaina Hartwall-areenassa klo 18.30.